کتاب هوش مصنوعی

خانه >> اتاق خبر

شرکت آدونیس، حامی کتاب هوش مصنوعی

شرکت آدونیس، هر سال با هدف توسعه دانش و آگاهی در حوزه‌های فناوری اطلاعات، بانکداری و کسب و کار، حامی برخی از کتاب‌های ارزشمند انتشارات راه‌پرداخت می‌شود. در سال 1400 نیز شرکت آدونیس، حامی کتابی با عنوان «هوش مصنوعی، چگونه یادگیری ماشین دهه آینده را شکل خواهد داد؟» شده است.

این کتاب، همه اطلاعاتی را که مخاطبان برای آشنایی با هوش مصنوعی لازم دارند در اختیارشان می‌گذارد. نویسنده کتاب به ثمره استفاده از این فناوری در محصولاتی مانند نرم‌افزار تشخیص صدا و ماشین‌های خودران اشاره می‌کند و پتانسیل آن برای ایجاد تغییرات انقلابی در همه ابعاد زندگی انسانی مورد بررسی قرار می‌دهد.

در ادامه یادداشت حامی را به قلم محمدعلی گوگانی(مدیرعامل شرکت آدونیس) می‌خوانید:

امروزه استفاده از فناوری‌ هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط با آن شامل یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و رایانش شناختی، پدیده‌ای رایج وگریزناپذیر برای جوامع بشر در حوزه‌های مختلف از تخصصی‌ترین امور تا روندهای زندگی روزمره به شمار می‌آید. هوش مصنوعی به سرعت در حال تبدیل شدن به ابزار و امکانی مهم، جهت توسعه‌ی کسب وکارها، بهبود تجربه‌ی مشتریان، تصمیم‌سازی داده‌محور، شخصی‌سازی محصولات و خدمات و ارایه‌ی راه‌حل‌های کاربردی به ویژه در صنایع مالی و بانکی است. همچنین هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اینترنت اشیا  در حال متحول نمودن سازمان‌ها هستند. این فناوری‌ها نقشی مهم و موثر در حرکت به سوی تحول دیجیتال ایفا می‌کنند. سازمان‌ها با به‌کارگیری فناوری‌های مذکور می‌توانند از طریق خودکارسازی فرآیندها با استفاده از ربات‌ها در فعالیت‌های تکراری و خودکارپذیر و به‌کارگیری نیروهای انسانی برای فعالیت‌های نوآورانه و مفید به بهینه‌سازی فرایندها و افزایش بهره‌وری دست یابند.

بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به‌کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به اوج شکوفایی خود می‌رسد. به تدریج خدمات و محصولات شرکت‌ها و موسسات فناوری اطلاعات و صنایع مالی و بانکی بیش از پیش دستخوش تغییر و تحولات تحت‌تاثیر فناوری هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. بنابراین می‌توان گفت همراه با گسترش شتابنده و روزافزون به‌کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنایع مالی و بانکی، شاهد توسعه و بلوغ بیشتر محصولات سخت‌افزاری از جمله خودپرداز، خود دریافت/ پرداخت و راهکارهای نرم‌افزاری و هوش نرم‌افزاری در جهان، خواهیم بود. پر واضح است در پی این تحولات، در صنایع بانکی، ربات‌های هوشمند و ربات‌های بانکدار ضمن ارایه‌ی خدمات به مشتریان با دسترسی به داده‌های رفتار آنها به سرعت و بدون خطا به تحلیل اطلاعات دریافتی، می‌پردازند و موسسات نیز از طریق داده‌کاوی اطلاعات مشتریان، می‌توانند بهترین خدمت یا محصول را بر اساس سبک زندگی آنها در اختیارشان قرار دهند.

در حال حاضر شرکت‌های مطرح در حوزه فناوری‌های مالی و بانکی استفاده از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را برای کاربردهایی چون کشف تقلب، مبارزه با پول‌شویی، شخصی‌سازی خدمات ارائه شده به مشتریان، اعتبارسنجی، درک زبان طبیعی در پردازش مستندات و ارزیابی ریسک آغاز نموده‌اند.

در این کتاب، مخاطبان با دنیای پهناور و رو به توسعه‌ی هوش مصنوعی و فناوری‌های آن بیشتر آشنا می‌شوند. نویسنده ضمن اینکه با زبانی گویا و روان، مزایا و کاربردهای هوش مصنوعی را در عرصه‌های مختلف زندگی انسانی تشریح می‌کند، دیدگاه‌هایی را نیز مورد بررسی و تحیل قرار می‌دهد که هوش مصنوعی را برای انسان‌ها و جوامع انسانی مخاطره‌آمیز می‌دانند.

فهرست